چرا اوج فراز بیهق؟
 • استفاده از تكنسين هاي با تجربه
 • بكارگيري تجربيات چندين ساله در تعميرات و خدمات پس از فروش
 • خدمات حرفه اي و پيوسته با نرم افزار هاي مديريتي سرويس و نگهداري
 • هماهنگي هاي لازم با مديران ساختمان و آموزشهاي اوليه ‌پيرامون سرويس
 • ارائه آموزش تكنيكهاي در حال كار با شركت با متد روز و استاندارد هاي روز
 • ارائه خدمات 24 ساعته به هتل آپارتمانها و برجهاي مسكوني
 • هدفمند سازي سرويس در جهت ارائه مشتري مدار
اطلاعات تماس:
 • آدرس:مشهد، بلوار ملک آباد، ملک آباد 7،
  خیابان فرهاد 24، ساختمان هنر، طبقه اول،
  واحد 11
 • شماره تماس: 09156206306
 • ایمیل: infoowjlift.com

ظرفیت کابین آسانسور

در این مطلب به بررسی یکی از مهم ترین مباحث طراحی و اجرا آسانسور می پردازیم.

طراحی چاه یک پروژه ی آسانسور، فضای مورد نیاز برای سیستم کلی آسانسور و ابعاد کابین آسانسور با توجه به موارد فوق شامل موارد ذیل می گردد.


یک آسانسور به خودی خود دارای انواع گوناگون و بسیاری به لحاظ سرعت ، ظرفیت و تعداد درب های آن است اما این توضیحات می تواند تا حد زیادی پاسخگوی نیاز های مهندسان برای طراحی چاهک آسانسور باشد.

بر اساس نتایج یک نظرسنجی که به سفارش وزارت صنایع آمریکا صورت گرفته، طراحی کابین آسانسور به عنوان یکی از مهمترین ویژگی‌های یک آسانسور خوب شناخته شده است. مساحت و ابعاد کابین آسانسور و نیز  تزئینات داخلی آن از موضوعات مهم در طراحی و اجرای کابین آسانسور می‌باشند. تعیین ابعاد کابین آسانسور متناسب با طراحی چاه آسانسور و براساس ظرفیت آن صورت می‌گیرد. این ابعاد به شکل معمول توسط شرکت‌های آسانسوری و در چهارچوب مقررات و استانداردهای کابین آسانسور، نظیر استاندارد ملی ایران یا استاندارد اروپایی EN81، تعیین می‌گردد.

به عنوان نمونه بر اساس استاندارد اروپا حداکثر مساحت مجاز برای یک آسانسور 5 نفره (معادل 375 کیلوگرم) 1.10 متر مربع با ابعاد کابین 100×110 و برای یک آسانسور 8 نفره (معادل 600 کیلوگرم) 1.6 متر مربع با ابعاد کابین 140×110 می‌باشد. همچنین حداقل مساحت قابل دسترسی کابین برای آسانسورهای 5 و 8 نفره نیز به ترتیب 0.98 و 1.45 متر مربع است. هر چند استانداردهای متعددی برحسب ظرفیت یا تعداد مسافرین برای مساحت کابین آسانسور تدوین شده، اما افزایش نرخ مسکن و تمایل بسیاری از سازندگان جهت کاستن فضای آسانسور، طراحی و مونتاژ کابین آسانسور را به چالشی بزرگ تبدیل کرده است. به منظور جلوگیری از بروز اختلال در پیاده‌سازی کابین آسانسور و اجتناب از تخریب و ایجاد تغییرات در چاه  آسانسور می‌بایست همواره یک تعامل دو جانبه بین خریداران و فروشندگان آسانسور وجود داشته باشد. بدین منظور خریداران آسانسور می‌بایست در زمان ساخت ساختمان چاه آسانسور را مطابق نقشه‌ای که فروشنده بر اساس استانداردهای معمول تدوین ساخته آماده کنند. این کار همچنین موجب می‌شود عملیات‌هایی نظیر قالب‌بندی، آرماتور بندی و بتون ریزی سقف چاه آسانسور مطابق نقشه تدوینی و قبل از شروع کار نصب آسانسور صورت پذیرفته و وقفه‌ای برای انجام عملیات‌های مذکور ایجاد نگردد..


فضای مورد نیاز سیستم آسانسور به سه بخش اصلی که در ادامه به آن می پردازیم تقسیم می شود:


فضای مورد نیاز در مقطع افقــی

فضای مورد نیاز در مقطع عمودی

فضای مورد نیاز در موتورخـــانه


 

برای طراحی و اجرا یک آسانسور مناسب میبایست هر یک از بخش‌های فوق را به صورت جداگانه تحت بررسی دقیق قرار می‌دهیم تا بتوانیم ابعاد مناسب جهت آسانسور با ظرفیت و سرعت مد نظرمان را به دست آوریم، برای این مهم کافیست با متخصصین فنی ما در شرکت آسانسور اوج فراز تماس گرفته تا با بررسی اطلاعات پروژه شما، بهترین طراحی برای شما انجام گردد.

 

حتما مطالعه کنید»»» پیش نیاز و عملیات نصب آسانسور-بخش اول

 

1- فضای مورد نیاز در مقطع افقی


برای طراحی و تعیین ابعاد چاه آسانسور، چهار فضای اصلی که مورد نیاز جهت تجهیزات آسانسور است وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

ریل راهنمای کابین آسانسور
داخل فضای آسانسور
کابین آسانسور
 وزنه تعادل


در ادامه به تشریح چهار بخش فوق خواهیم پرداخت:

 

الف-کابین آسانسور

- ابعاد کابین آسانسور بر اساس ظرفیت آن قابل بررسی است ، این اندازه ها به صورت تعریف شده و توسط شرکت‌های بزرگ آسانسوری در چارچوب مقررات و استانداردهای آسانسور طبق حداکثر مساحت برای هر ظرفیت تعریف شده است.
 

ب-وزنه تعادل

معمولا فضای مورد نیاز در پشت کابین آسانسور جهت عبور و مروز وزنه تعادل و با رعایت فواصل استاندارد حدود ۳۰۰ سانتیمتر است. گفتنی است در آسانسورهای با ظرفیت ۱۰۰۰ کیلوگرم و بیشتر از آن وزنه تعادل از پشت کابین به سمت کناری منتقل می‌گردد، که در اینجا به این مسئله پرداخته نشده است.

ج-ریل راهنمای کابین آسانسور

ریل راهنما، هدایت کابین و وزنه تعادل را در یک راستا و به صورت مستقیم بر عهده دارد که در دو طرف کابین و وزنه ی تعادل به صورت موازی و دقیق نصب می‌گردد. فضای مورد نیاز برای نصب ریل کابین در هر سمت حدود ۲۰ سانتیمتر می‌باشد که این فاصله در آسانسورهای با سرعت بالا تا ۲۵ سانتیمتر افزایش می‌یابد.

د-فضای داخل آسانسور

در آسانسور با توجه به نوع و ابعاد آن می‌تواند معین کننده اصلی عرض چاه آسانسور بوده و همچنین بر عمق چاه نیز متاثر  باشد.

سه عامل متغیر در عمق چاه تاثیرگذار است:

عمق کابین: طبق حدول ارائه شده ابعاد کابین هشت نفره معادل (عمق) ۱۴۰ (عرض) ۱۱۰ سانتیمتر می‌باشد که عمق کابین ۱۴۰ سانتیمتر است.

فضای اشغال شده توسط در آسانسور: در اتوماتیک سانترال ۲۰ سانتیمتر از فضای عمق چاه را اشغال می‌نماید.

فضای مورد نیاز جهت عبور وزنه تعادل، حدود ۳۰ سانتیمتر است.

 
لازم است بدانیم، دیواره‌های چاه باید بدون شکاف و یا حفره قابل دسترس باشند، تنها جاهای باز مجاز درهای طبقات، دریچه‌های بازدید و سوراخ‌های محل عبور سیم بکسل‌ها و کابل‌های برق و فرمان می‌باشند،.

البته با توجه به این که تکنسین آسانسور همواره تحت سرویس و نگهداری توسط فرد سرویسکار قرار دارد و این فرد در روی کابین می‌ایستد، وجود هرگونه حفره و یا برآمدگی در دیواره‌های چاه می‌تواند بسیار خطرناک باشد، لذا در ساخت چاه آسانسور دیواره داخلی آن باید حتما توسط مصالحی که تولید گرد و غبار نکند صاف شود.

توضیحات: ساختمانهای غیر مسکونی به ساختمانهایی نظیر بانکها، دفاتر اداری، هتلها و … اطلاق می شود. این جداول ابعاد آسانسورها تا سرعت ۵/۲ متر بر ثانیه را نشان می دهد ابعاد مربوط به سرعتهای بالاتر باید از شرکتها و مشاورین صاحب صلاحیت اخذ گردد. سرعت۴/۰ متر بر ثانیه فقط برای آسانسورهای هیدرولیک و سرعتهای ۶/۱ و ۵/۲۲ متر بر ثانیه فقط برای آسانسورهای کششی الکتریکی بکار می رود.

 
آسانسورهای ۳۷۵، ۳۰۰ و ۴۵۰ کیلوگرم فقط برای انتقال عادی مسافرین بکار می رود ، ظرفیت ۶۰۰ کیلوگرم برای جابجایی افراد با صندلی چرخدار و آسانسور ۱۰۰۰ کیلوگرم در ساختمانهای مسکونی و بیمارستانها برای حمل برانکارد با دسته های قابل جدا شدن کاربرد دارد.

 
آسانسورهای ۱۶۰۰ و ۲۰۰۰ کیلوگرم برای حمل تخت های بیمارستانی  درمراکز بیمارستانی و درمانی بکار می رود وظرفیت ۲۵۰۰ کیلوگرم برای حمل تخت بیمارستانی بهمراه مسافرین و وسایل پزشکی کاربرد دارد..

 

آسانسورهای کنارهم دارای چاه مشترک

الف ـ عرض کل چاه مشترک برابر با مجموع عرض چاههای هر آسانسور بعلاوه ضخامت دیواره ها یا سازه های جدا کننده است. عرض هر دیواره حداقل ۲۰۰ میلی متر می باشد.

 
ب ـ عمق چاهک برابر باعمق سریعترین آسانسور موجود در چاه مشترک می باشد.

 
ج ـ حداقل ارتفاع کف آخرین توقف تا زیر سقف موتورخانه برابر با ارتفاع استاندارد برای سریعترین آسانسور موجود در چاه مشترک می باشد.

 
برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در واحد مشاوره و فروش تماس حاصل نمایید.

 

 

مطالب دیگر


نصب و راه اندازی آسانسورهای گیربکس
1397/05/04

نصب وراه اندازی آسانسور از مهمترین مراحل در آسانسور های مختلف می باشد، و بدیهی است که اگر طراحی آسانسور بر اساس اصول پایه ای انجام شده باشد و همینطور  قطعات آن نیز  به بهترین شکل انتخاب شده...


ادامه نوشته


پیش نیاز و عملیات نصب آسانسور - بخش دوم
1397/03/09

ادامه از بخش اول:مرحله سوم : عملیات آهن کشی ( سازه فلزی) چاه آسانسورآهن کشی عبارت است از سازه فلزی چاه آسانسور. این سازه برای استقرار براکت‌های مورد نیاز ریل‌های کابین و ریل های وزنه لازم است.آهن کشی...


ادامه نوشته


آسانسور خانگی
1398/02/28

شرکت بازرگانی اوج فراز بیهق با سالها تجربه و تخصص در صنعت آسانسور و انواع بالابرهای خانگی و صنعتی با همکاری مهندسین مجرب در خدمت شما مشتریان گرامی می باشد. برای نصب آسانسورهای خانگی با همکاران متخصص م...


ادامه نوشته


آسانسورهای high speed (سرعت بیش از 2 متر بر ثانیه)
1397/02/22

برای شناخت بهتر آسانسورهای خاص (سرعت2 به بالا) اگر بررسی اجمالی در رشد سرعت آسانسور داشته باشیم ، خواهیم دید که  این روند پیش  ازدهه 1970 از 2متر برثانیه شروع شده و در سال 2014 به 18 متر بر...


ادامه نوشته


نصب موتور آسانسور
1398/01/28

موتور آسانسور ابتدا لازم است بدانیم موتور آسانسور به صورت کلی به دو نوع گیربکس دار و بدون گیربکس تقسیم می گردد. نیروی محركه لازم برای حركت آسانسور یا به عبارتی انتقال عمودی کابین آسانسور، توسط موتور آ...


ادامه نوشته