چرا اوج فراز بیهق؟
 • استفاده از تكنسين هاي با تجربه
 • بكارگيري تجربيات چندين ساله در تعميرات و خدمات پس از فروش
 • خدمات حرفه اي و پيوسته با نرم افزار هاي مديريتي سرويس و نگهداري
 • هماهنگي هاي لازم با مديران ساختمان و آموزشهاي اوليه ‌پيرامون سرويس
 • ارائه آموزش تكنيكهاي در حال كار با شركت با متد روز و استاندارد هاي روز
 • ارائه خدمات 24 ساعته به هتل آپارتمانها و برجهاي مسكوني
 • هدفمند سازي سرويس در جهت ارائه مشتري مدار
اطلاعات تماس:
 • آدرس:مشهد، بلوار ملک آباد، ملک آباد 7،
  خیابان فرهاد 24، ساختمان هنر، طبقه اول،
  واحد 11
 • شماره تماس: 09156206306
 • ایمیل: infoowjlift.com

تابلو فرمان آسانسور

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از تابلو فرمان داشته باشیم، میشود گفت که تابلو فرمان به قسمتي از آسانسور گفته ميشود كه در موتورخانه جاي داشته و وظيفه آن كنترل كامل آسانسور است كه نقش بسزايي را در ارتباط بين اجزای تشكيل دهنده يك آسانسور را به عهده دارد.

با نگاهی اجمالی به تازه ترین مقالات علمی خواهیم دید که تابلو فرمان در صنعت آسانسور و پله برقی  یک قطعه به روز شده و در حال پیشرفت است

و در کنار قطعات مهمی چون پاراشوت، گاورنر و ریلهایی که روز به روز بر درجه غنی سازی و تزریق کربن آنها افزوده می شود از قطعات هوشمند یک آسانسور به حساب می آیند. در سال  2005 در کشور آلمان یک نمایشگاه تخصصی فقط در زمینه تابلوفرمان برگزار شد که این یک موفقیت ارزشمند برای صنعت آسانسور به شمار می رفت. البته کشور آلمان مدتهاست که با تولید و صادرات این قطعه حساس و هوشمند تبدیل به یکی از قطبهای فعال در این عرصه شده است. از طرفی دیگر کشورهایی چون اتریش، چین و آمریکا با بازتولید و مونتاژ این قطعه تاثیرگذار رقیبی قوی در صنعت آسانسور برای آلمانی ها شده اند.

برخی از وظایف اصلی  تابلو فرمان

•    پذیرفتن درخواست از کابین آسانسور وپنل های احضار طبقه
•    شناسایی موقعیت هر کابین در هر لحظه
•    پاسخ دادن به درخواستها بر اساس نوع خدمات
•    حفظ و نگهداری از تجهیزات الکتریکی
•    کنترل کردن جهت حرکت و سرعت موتور اصلی
•    کنترل تجهیزات الکتریکی مانند: درب کابین، ترمز و ...
•    نظارت بر عدم سقوط آزاد

برای آن که  یک تعریف درست و کامل از تابلو فرمان داشته باشیم ، می توان  آن را به سه دسته تقسيم بندی کرد:

- تابلو فرمان ميكروپروسسور كه در آسانسورهاي دو سرعته مورد استفاده قرار ميگيرد.
تابلو فرمان میکروپرسسوری قابل استفاده با درب های آسانسور لولائی ساده، نيمه اتوماتيك و تمام اتوماتيك است و به همین خاطر بازارخوبی را در اختیار داشته و دارد. از ویژگی های این نوع تابلو فرمان  می توان به تنظيم پارامترهای  اساسي توسط ديپ سوئيچهای برد اصلي مانند، طبقه – پارك – زمان استارت مجدد – انتخاب مانور . غیره ، اشاره نمود.

- تابلو فرمان ميكروپروسسور به همراه درايو كنترل سرعت كه در آسانسورهای يك سرعته  استفاده می شود
- تابلوفرمان با سيستم خروج اضطراری يا نجات اضطراری كه در زمان قطع برق باعث انتقال كابين به نزديكترين طبقه ، شده و در طول مسير توقف نداشته باشد.

تفاوت در سیستم تابلو فرمان ها

تابلو فرمان Open Loop

در آسانسور های با سرعت یک متر برثانیه وبا موتورهای KW 9تابلو فرمان با  سیستم Open Loop استفاده می گردد. و از شاخصه های این نوع سیستم این است که از انکودر موتور هیچ اطلاعاتی مانند سرعت موتور به درایو برگشت داده نمی شود، بلکه سرعت موتور توسط خود درایو و بوسیله اطلاعاتی چون مشخصه های جریان و ولتاژ و اختلاف فاز میان آنها انجام می شود که البته چون داریو نمی تواند خیلی دقیق  روی حرکت موتور کنترل داشته باشد ؛ معمولاکابین  با لرزش حرکت می کند.

تابلو فرمان  Close Loop

اما در سیستم Close Loop  انتقال همه اطلاعات موتور بوسیله انکودر به درایو انتقال صورت می گیرد . سپس درایو تمام پالس های الکتریکی که از انکودر دریافت می کند را پردازش کرده و کنترل دقیق تری بر روی حرکت موتور دارد که این امر سبب می شود که کابین بسیار نرم تر حرکت کند.

 با توجه به اینکه بحث کنترل فرمان آسانسور و چگونگی عملکرد سیستم فرمان آسانسور بسیار پیچیده و تخصصی است و در عین حال به خاطر سهولت در فهم کاربران غیر متخصص , وارد جزئیات عملکرد سیستم تابلوی فرمان نمی شویم و تنها مواردی از  سیستم  که اهمیت بیشتری دارد را مورد بررسی قرار می دهیم .

بخش های اصلی تابلوی فرمان آسانسور :

- برد اصلی فرمان :  این نوع برد به کنترل فرمان و کنترل مدار های ایمنی  مرتبط می باشد.
- برد کنترل فاز : مسئولیت کنترل فاز ازجمله جابه جایی فاز یا قطع یا ضعیف شدن فاز ها را بر عهده دارد.
 - مدار قدرت یا کنتاکتورهای انتقال نیرو : دستور از برد اصلی یا مین برد می گیرد و وظیفه انتقال نیرو را به موتور آسانسور دارد.
بخش هایی که نام بردیم ،برای یک تابلو فرمان ساده می باشد  که می توان به این تابلو های فرمان , درایو  ( DRIVE )  و یا  سیستم بلک اوت ( Black out ) که به آن سیستم نجات اصطراری نیز گفته می شود ، نیز اضافه کرد.

 علت تعویض تابلو های فرمان فرسوده چیست؟

دلیل مهمی که باعث تعویض تابلو های فرمان آسانسور در ایران  می شود ، پایان یافتن گارانتی یا خدمات پس از فروش شرکت های تولید کننده تابلوهای فرمان است که به طور معمول مدت زمان گارانتی این شرکت ها ۱۲ سال پس از تولید می باشد .

باید توجه داشت اگر زمان خدمات پس از فروش تابلوی فرمان شما به اتمام رسیده باشد در صورتی که قطعات تابلو فرمان شما به خصوص برد اصلی تابلوی فرمان معیوب شده باشد , قطعه معیوب را از شرکت سازنده نمی توانید ، تهیه کنید و الزاما مجبور به تعویض تابلو فرمان خواهید بود که این امر نیز یاعث از کار افتادن چند روزه آسانسور میشود .


مطالب دیگر


How to buy an elevator or lift
1397/06/11

With this in mind, we have compiled information to keep in mind when thinking about purchasing any type of vertical transportation, modular or stick-built elevator.  The first list is information...


ادامه نوشته


انواع آسانسور و طبقه بندی آنها
1396/12/23

یک آسانسور، نوعی از تجهیزات حمل و نقل عمودی است که بطور موثر اشخاص یا کالا را بین طبقات در یک ساختمان، کشتی یا سازه های دیگر بالا یا پایین می برد. آسانسورها به طور کلی توسط موتورهای الکتریکی کار می کن...


ادامه نوشته


پاوریونیت در آسانسور هیدرولیک
1397/04/19

پاوریونیت تامین کننده فشار و دبی روغن مورد نیاز جهت باز شدن جک ها می باشد. پاوریونیت از اجزاء اصلی پمپ، موتور و شیربرقی تشکیل شده است.به عبارت ساده تر می توان گفت عامل تولید نیروی حرکت در آسانسورهای ه...


ادامه نوشته


تعویض تابلو فرمان آسانسور
1397/08/12

در پروژه های بازسازی بنا، قطعا یکی از عوامل نوسازی تجهیزات ساختمان، به روزرسانی آسانسورهای آن می باشد. تصمیم گیری درباره تعویض قطعات یا تعمیر و بکارگیری دوباره آنها، پس از بازدید از پروژه و بررسی فنی...


ادامه نوشته


تعیین محل بادبند
1397/06/25

بادبندها اعضای کششی و فشاری برای مقابله با نیروهایجانبی (باد، زلزله )هستند و مانع کج شدن اسکلت ساختمان در هنگام اعمال نیروی جانبی می گردندچکیده الزامات راه پله و آسانسور در پروژه های ساختمان های مسکون...


ادامه نوشته