چرا اوج فراز بیهق؟
 • استفاده از تكنسين هاي با تجربه
 • بكارگيري تجربيات چندين ساله در تعميرات و خدمات پس از فروش
 • خدمات حرفه اي و پيوسته با نرم افزار هاي مديريتي سرويس و نگهداري
 • هماهنگي هاي لازم با مديران ساختمان و آموزشهاي اوليه ‌پيرامون سرويس
 • ارائه آموزش تكنيكهاي در حال كار با شركت با متد روز و استاندارد هاي روز
 • ارائه خدمات 24 ساعته به هتل آپارتمانها و برجهاي مسكوني
 • هدفمند سازي سرويس در جهت ارائه مشتري مدار
اطلاعات تماس:
 • آدرس :مشهد، بلوار ملک آباد، ملک آباد 7،
  خیابان فرهاد 24، ساختمان هنر، طبقه اول،
  واحد 11
 • شماره تماس : 09156206306
 • ایمیل ما : info@owjlift.com

الزامات ایمنی، بهداشت و محیط زیست در ساخت و سازها و پروژه های عمرانی

 صنعت ساختمان بعنوان یکی ازصنایع مهم و مادرکه بخش عظیمی ازصنایع کشور رابه خدمت خودگرفته ، ازجایگاهی ویژه درمیان صنایع برخورداراست .

لیکن آنچه ازنظر HSE و کارشناسان HSE صنعت ساختمان سازی رامهم جلوه میدهد ، خطرات بسیار زیاد و آمار بالای مرگ و میر و نقص عضو وآسیبهای جدی افراد وکارگران مشغول بکاردراین صنعت هست . صدمات جبران ناپذیریکه بدنه خانواده راآسیب میرساند .

اهمیت موضوعات HSE ( ایمنی ، بهداشت و محیط زیست ) درصنعت ساختمان تااندازه ای هست اکه مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان بطور اخص درمورد ایمنی وحفاظت کاردر حین اجرا پرداخته ومبحث بیستم مقررات ملی ساختمان نیزبحث تابلوها و علائم ،( موضوعات مطرح HSE ) راشرح میدهد. بدلایل فوق الذکر اخیراًدر صنعت ساختمان بیش ازپیش موضوعات HSE مهم میباشد و لزوم وجود کارشناسان HSE درصنایع ،بخصوص صنایع دارای فرایندهای مخاطره آمیزمثل صنعت ساختمان هستند ، احساس میشود

در این تحقیق پروژه های عمرانی مورد بررسی قرار گرفتند كه شامل احداث تونل، بزرگراه، پل و زیرگذر می شود. فعالیت های مختلفی از نظر ایمنی، بهداشت و محیط زیست در این پروژه ها وجود دارد كه در زیر بدان اشاره شده است:

بخش ایمنی

تجهیزات ایمنی و  وسایل اطفاء حریق:

براساس الزامات HSE، کلیه پیمانکاران موظفند کارکنان خود را با تجهیزات ایمنی و آتش نشانی آشنا نمایند، تا در هنگام وقوع حوادث با توجه به شرح وظایف محوله و در صورت نیاز از این تجهیزات استفاده نمایند. جهت استفاده از این کپسول ها باید به بر چسب روی آنها توجه شود چرا که برروی این بر چسب ها اطلاعاتی در مورد کپسول مورد استفاده نوشته شده است. هر کپسول، ویژه خاموش کردن نوع خاصی از آتش طراحی شده و استفاده نادرست انها ممکن است باعث مشتعل تر شدن آتش و بروز خسارات جبران ناپذیری گردد با توجه به تعامل نزدیک پروژه های عمرانی با زندگی شهری و مردم، توجه به وجود تجهیزات در سطح پروژه امری اجتناب ناپذیر است. نگهداری نامناسب از خاموش كننده ها باعث پوسیدگی، قرشدگی و عواملی از این قبیل می شود كه در نهایت بازدهی و عمر مفید آن را می كاهد. یكی از روش های مراقبت از كپسول ها توجه به نحوه نصب آنها می باشد. باید دقت نمود که این کپسول ها در محل های قابل مشاهده و قابل دسترس، با بررسی های دقیق فیزیکی، نصب شده و در اختیار افرادی قرار گیرند که با کاربرد آنها آشنایی کافی داشته باشند.

 

 

محصورسازی اطراف و داخلی پروژه:

در هر پروژه (بالاخص در سطح شهر) یکی از مهمترین موارد ایمن سازی محیط کار محصورسازی مناسب اطراف پروژه می باشد. چرا که در بسیاری موارد عدم اطلاع رسانی کافی و درست به مردم از وجود عملیات عمرانی، حوادث زیادی را به بار می آورد. این موضوع مستلزم این می باشد که منطقه عملیاتی، کاملا مشخص و حتی الامکان نیز از بافت شهری جدا شده باشد تا هم تردد افراد کنترل شود و هم به طور ضمنی از منابع و تجهیزات پروژه حفاظت شود. در خصوص محصور سازی داخلی نیز بعضی قسمتهای سایت كه در حال كار می باشند آن را محصور نمی كنند اما در برخی نقاط كه كار به اتمام رسیده و یا موقتاً متوقف گردیده نیاز است محصورسازی انجام گردد تا از حوادث احتمالی سقوط افراد و ماشین آلات جلوگیری شود.این كار باید با استفاده از نوار خطر زردرنگ، اطراف كانالها و ترانشه ها و بازدید مستمر از آنها صورت بگیرد.

 

علائم و تابلوهای هشداردهنده (انحراف ترافیك):

به هنگام اجرای عملیات اجرایی در خیابان، جهت جلوگیری از وارد شدن خسارت عمده به خیابان كه ناشی از وضعیت ساخت و ساز آن است، مسئولین امر می‌توانند تردد را ممنوع یا محدود نموده و آنرا یا منحرف نمایند و یا با خط‌كشی‌ یا نصب تجهیزات هدایت، بجای دیگر هدایت كنند و در صورت لزوم علایم خطر را نیز مستقرنمایند. اینجاست كه نیاز به نصب علایم راهنمایی و رانندگی باید مدنظر قرار گیرد. جهت ایمن سازی و علامت گذاری و مسدود کردن اطراف کارگاه های اجرائی و محل های کار، علاوه بر تجهیزات قانونی، می توان ازتجهیزات انسداد مسیر، از قبیل تجهیزات هشدار، هدایت و مسدود کردن مسیرها نیز استفاده نمود. علایم و تجهیزات راهنمایی و رانندگی در تامین ایمنی تردد و اهمیت فوق العاده ای دارند. تدابیری که اتخاذ می شود، به شدت تابع تراکم جریان تردد و شرایط محلی است. وجود علائم و تابلوهای هشداردهنده در هر عملیات عمرانی به عنوان  فاز تکمیلی حصارکشی و محصورسازی کاملاً ضروری و لازم الاجرا است. 

 

ایمنی کار با تجهیزات و ماشین آلات سنگین:

یکی از عوامل اصلی تولید و ارائه خدمات در هر سازمان، ماشین آلات و تجهیزات می باشند. در پروژه های عمرانی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران، با توجه به نوع فعالیت های اجرایی آن، استفاده از ماشین آلات سنگین امری اجتناب ناپذیراست. استفاده از تجهیزات مناسب و استفاده مناسب از تجهیزات موجود در راستای افزایش بهره وری و ایمنی تجهیزات و ماشین آلات از اهمیت بسزایی برخوردار است. از این رو لازم است استفاده کنندگان ماشین آلات علاوه بر دارا بودن گواهینامه ویژه با انواع خطرات آنها آشنا شوند و ملاحظات ایمنی را در خصوص کار با انواع ماشین آلات و دستگاه ها مورد توجه قرار دهند. مواردی كه در كار با جرثقیل ها بدقت باید مورد توجه قرار گیرد، توجه به توقف در كنار مناطق حفاری شده، قرار دادن پلیت در زیر جك و بارگیری مجاز می باشد. پارك وسایل باید در یك فاصله مطمئن صورت گیرد تا از خطر واژگون شدن آنها به داخل گودال به دلیل سست بودن خاك آن مناطق جلوگیری بعمل آید. بارگیری و مهار آن باید به شكلی باشد كه از واژگون شدن وسیله جلوگیری به عمل آید. در صورت عدم استفاده از پلیت، تخته یا الوارهای چوبی یا فلزی با ضخامت های كافی در زیر جك های تعادل جرثقیل ها هر لحظه احتمال وقوع حادثه مثل واژگون شدن جرثقیل به دلیل فرو رفتن جك در زمین می رود. زیرا با ثابت بودن نیرو (وزن جرثقیل و بار) هر قدر سطح تحت فشار، بیشتر باشد، فشار كاهش می یابد و بالعكس (P=F/A). در ضمن كار با جرثقیل های بزرگ نیازمند به ریگر جهت هدایت راننده در نقاط كور می باشد.

 

تجهیزات حفاظت فردی:

از آنجا که تأمین تجهیزات حفاظت فردی می تواند باعث جلوگیری از وارد آمدن آسیبهای جدی و کاهش عوامل زیان آور و خطرات موجود در محیط کار گردد، بنابراین لزوم استفاده از آن در تمام فعالیت های عمرانی در پروژه احساس می شود. پیمانکار موظف است کلیه وسایل حفاظت فردی از جنس مرغوب و مقاوم را قبل از شروع پیمان برای کارکنان خود تهیه نماید. حال با توجه به اهمیت این موضوع، لازم است سیستم جامعی جهت توزیع مناسب این تجهیزات و نظارت بر استفاده از آن برقرار گردد.

 

ایمنی داربست گذاری وکار در ارتفاع:

انجام كار در مكان‌هایی كه بلندی آن از سطح زمین20/1 متر باشد عملیات كار در ارتفاع محسوب می‌شود و ضروری است كه در این قبیل فعالیت‌ها اقدامات لازم جهت پیشگیری از سقوط در نظر گرفته شود. در فرایند ایمن سازی عملیات كار در ارتفاع مراحل زیر را باید در نظر گرفت:

- پرهیز از كار در ارتفاع و یا انجام بخش‌هایی از آن در سطح زمین در شرایطی كه این امكان وجود دارد.

 - استفاده از روش‌ها و تجهیزاتی كه خطر سقوط افراد در حین كار را از بین ببرد در شرایطی كه امكان ممانعت از كار در ارتفاع وجود ندارد.

 استفاده از روش‌ها و تجهیزاتی كه ارتفاع سقوط و شدت صدمات ناشی از سقوط را كاهش دهند در شرایطی كه امكان از بین بردن خطر سقوط وجود ندارد.

 یکی از مخاطرات عمده کار در ارتفاع، سقوط اشیاء و اجسام است که علاوه بر خسارت به تجهیزات، می تواند باعث آسیب افرادی شود که در حال عبور و کار در محل هستند. بنابراین می باید از توری های سیمی محافظ در زیر منطقه عملیاتی و نوار خطری زرد رنگ جهت تفکیک منطقه کار در ارتفاع جهت عبور عابرین و کارگران از آن محدوده، استفاده شود، تا از ترددهای غیرضروری جلوگیری بعمل آید. در ضمن در هنگام کار در ارتفاع باید از داربست استاندارد به همراه تخته های کار مهارشده به عرض حداقل 60 سانتی متر(جایگاه ایستاندن) استفاده گردد.

 ضبط و ربط محیط كار:

یکی از فعالیت های ممنوع که انجام آن از نظر ایمنی و بهداشت حرفه ای درست نبوده و سریعا باید شرایط مناسبی جهت رسیدگی به آن ایجاد گردد، ریختن نخاله ها و مواد زائد در محل نامناسب بدون در نظر گرفتن محل دپوی مناسب می باشد. با لحاظ اینکه محیط کار در پروژه های عمرانی، ماهیتا دارای یکسری نخاله ها از قبیل آهن آلات، آجر، سنگ و ... می باشد، از این رو مخاطراتی حاصل از برخورد کارگران با این نخاله ها در سطح پروژه ها به وجود می آید. بنابراین پاک سازی محیط کار از این نخاله ها و انتقال آنها از داخل سایت، به یک محوطه مثل انبار و یا خارج از سایت کاملا ضروری به نظر می رسد.

 

ایمنی انبارها:

انبارها بر دو نوعند:

1. انبارهای مسقف         

 2. انبارهای روباز

 

انبار مسقف ایمن باید در برگیرنده موارد ذیل باشد: تجهیزات و فضای کافی به منظور انبارش و نگهداری، مدیریت ابزار و یراق، نگهداری اصولی و مهار کپسول ها، نگهداری اصولی مواد شیمیایی، نور و تهویه مناسب. در خصوص انبارهای روباز قوانین به شکل انبارهای مسقف نبوده و محدودیت ها بسیار کمتر می باشد. انبار روباز کارگاه باید از محل عبور و مرور کارگران تفکیک شود تا موجب بی نظمی محل کار نگردد و در ضمن از بروز حوادث پیش بینی نشده نیز جلوگیری شود.

 

ایمنی در برق:

انرژی برق از جمله دستاوردهای مهم بشر برای ارتقاء سطح رفاه و آسایش زندگی است. انتقال آسان، ارزان، پاک و قوی بودن از جمله ویژگی هایی است که استفاده از برق را به عنوان یک منبع مناسب انرژی (و در عین حال خطرناك) روز به روز افزایش می دهد. تأمین انرژی مورد نیاز تجهیزات و دستگاه ها و تامین روشنایی محیط های کاری از مهمترین کاربردهای برق در صنایع مختلف هستند. اما چنانچه این منبع انرژی به درستی مورد استفاده قرار نگیرد، ممکن است اثرات نامطلبوب و گاها جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. حال آنکه لحاظ نمودن اصول اولیه ایمنی در استفاده از آن می تواند خطرات آن را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

یمنی حفاری و گودبرداری:

حفاری و گودبرداری عبارت است از حفر كانال ها و ایجاد فضاهای مناسب در زمین جهت احداث یك سازة مشخص (پی‌كنی) و یا لوله‌گذاری برای خدمات مختلفی چون خطوط انتقال گاز، آب، فاضلاب، برق، تلفن و غیره كه بطور عمده با خاك‌برداری یا سنگ‌برداری و یا تركیبی از این دو و نیز تخلیه خاك و سنگ از محل، همراه است. این نوع كارها معمولا همراه با حوادث كشنده و جدی فراوانی هستند. اصولی كه در این نوع عملیات باید رعایت شود عبارتست از: تعبیه كردن نردبان در فواصل مشخص، ایجاد یك پل ایمن جهت تردد از طرفین ترانشه حفر شده، رعایت فاصله استاندارد تلمبار كردن خاك های حاصل از محل های گودبرداری.

 

ایمنی كار در فضاهای بسته:

حفاری تونل به‌عنوان یكی از فعالیت‌های بسیار مهم در بسیاری از پروژه‌های عمرانی به شمار می‌رود كار در تونل و فضاهای بسته از جمله فعالیت‌های مخاطره‌آمیز به‌شمار می‌رود. دلایل اصلی مخاطره‌آمیز بودن كار در این فضاها عبارتند از: 1- محدود بودن فضای در دسترس 2- تاریک بودن فضاهای کاری 3- محدود بودن هوای آزاد و تازه

 

علاوه بر این، در عملیات ساخت و ساز تونل موارد ذیل نیز بر میزان مخاطرات ناشی از كار تاثیر فراوان دارد:

 - غیر قابل پیش‌بینی بودن زمین

 - وجود آب پیش‌بینی نشده در مقادیر زیاد

 - سنگین وزن بودن فعالیت‌های حمل و نقل

 - بالا بودن دما و رطوبت در محیط کاری.

از این‌رو پرداختن به ملاحظات ایمنی، بهداشتی و زیست محیطی در عملیات حفاری و ساخت و ساز در تونل و كار در فضاهای بسته از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. تونل‌ها سه كاربری اصلی به شرح ذیل دارند:

 1- تونل های عبور و مرور شامل تونل‌های راه‌آهن، تونل‌های ارتباطی شاهراه ها و جاده‌ها، تونل‌های عابر پیاده، تونل‌های ناوبری، تونل‌های قطار زیرزمینی یا مترو، تونل‌های زیر رودخانه یا دریا

 2- تونل‌های انتقال شامل تونل‌های دسترسی و اصلی (با عمرزیاد)، تونل‌های اکتشافی، بهره‌برداری یا استخراج: رفت و آمد و باربری، راهروها، اتاق ها (با عمر کم)، تونل‌های خدمات رسانی‌، تونل‌های زهکشی.

 3- تونل‌های معدنی شامل تونل‌های ایستگاه‌ها یا نیروگاه های برقابی(هیدروالکتریک)، تونل‌های انتقال آب، تأسیسات ضروری همگانی: معبر و گذرگاه (آب، برق،گاز،...)، تونل‌های فاضلاب.

در تونل ها یكسری جزء الزامات ضروری می باشد كه باید رعایت شود مانند تأمین روشنایی كافی، تهویه مناسب، جلوگیری از ایجاد گرد و غبار ریز معلق، تست اكسیژن و گازهای سمی، وجود كپسول اطفاء حریق و جعبه كمك های اولیه.

منبع: اکبر مختاری آذر، مدرس دانشگاه و مدرس و سرممیز بین المللی