چرا اوج فراز بیهق؟
 • استفاده از تكنسين هاي با تجربه
 • بكارگيري تجربيات چندين ساله در تعميرات و خدمات پس از فروش
 • خدمات حرفه اي و پيوسته با نرم افزار هاي مديريتي سرويس و نگهداري
 • هماهنگي هاي لازم با مديران ساختمان و آموزشهاي اوليه ‌پيرامون سرويس
 • ارائه آموزش تكنيكهاي در حال كار با شركت با متد روز و استاندارد هاي روز
 • ارائه خدمات 24 ساعته به هتل آپارتمانها و برجهاي مسكوني
 • هدفمند سازي سرويس در جهت ارائه مشتري مدار
اطلاعات تماس:
 • آدرس :مشهد، بلوار ملک آباد، ملک آباد 7،
  خیابان فرهاد 24، ساختمان هنر، طبقه اول،
  واحد 11
 • شماره تماس : 09156206306
 • ایمیل ما :info@owjlift.com

الزامات ایمنی، بهداشت و محیط زیست در ساخت و سازها و پروژه های عمرانی

 صنعت ساختمان بعنوان یکی ازصنایع مهم و مادر که بخش عظیمی از صنایع کشور را به خدمت خودگرفته ، از جایگاهی ویژه درمیان صنایع برخوردار است .

لیکن آنچه ازنظر HSE و کارشناسان HSE صنعت ساختمان سازی را مهم جلوه میدهد، خطرات بسیار زیاد، آمار بالای مرگ و میر، نقص عضو و آسیبهای جدی افراد و کارگران مشغول بکاردراین صنعت هست . صدمات جبران ناپذیری که بدنه خانواده را آسیب میرساند .


اهمیت موضوعات HSE (ایمنی ، بهداشت و محیط زیست ) درصنعت ساختمان تا اندازه ای هست اکه مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان بطور اخص درمورد ایمنی وحفاظت کار در حین اجرا پرداخته و مبحث بیستم مقررات ملی ساختمان نیز بحث تابلوها و علائم، (موضوعات مطرح HSE ) راشرح میدهد. بدلایل فوق الذکر اخیراً در صنعت ساختمان بیش از پیش موضوعات HSE مهم میباشد و لزوم وجود کارشناسان   HSE در صنایع ،بخصوص صنایع دارای فرایندهای مخاطره آمیز مثل صنعت ساختمان هستند.، احساس میشود

در این تحقیق پروژه های عمرانی مورد بررسی قرار گرفتند كه شامل احداث تونل، بزرگراه، پل و زیرگذر می شود. فعالیت ها یمختلفی از نظر ایمنی، بهداشت و محیط زیست در این پروژه ها وجود دارد كه در زیر بدان اشاره شده است:

تجهیزات ایمنی و وسایل اطفاء حریق:


براساس الزامات HSE،کلیه پیمانکاران موظفند کارکنان خود را با تجهیزات ایمنی و آتش نشانی آشنا نمایند،تا در هنگام وقوع حوادث با توجه به شرح وظایف محوله و در صورت نیاز از این تجهیزات استفاده نمایند. جهت استفاده از این کپسول ها باید به بر چسب روی آنها توجه شود چرا که برروی این بر چسب ها اطلاعاتی در مورد کپسول مورد استفاده نوشته شده است.هر کپسول، ویژه خاموش کردن نوع خاصی از آتش طراحی شده و استفاده نادرست انها ممکناست باعث مشتعل تر شدن آتش و بروز خسارات جبران ناپذیری گردد با توجه به تعامل نزدیک پروژه های عمرانی با زندگی شهری و مردم، توجه به وجود تجهیزات در سطح پروژه امری اجتناب ناپذیر است. نگهداری نامناسب از خاموش كننده ها باعث پوسیدگی، قرشدگی و عواملی از این قبیل می شود كه در نهایت بازدهی و عمر مفید آن را می كاهد. یكی از روش های مراقبت از كپسول ها توجه به نحوه نصب آنها می باشد. باید دقت نمود که این کپسول ها در محل های قابل مشاهده و قابل دسترس، با بررسی های دقیق فیزیکی، نصب شده و در اختیار افرادی قرار گیرند که با کاربرد آنها آشنایی کافی داشته باشند.

  محصورسازی اطراف و داخلی پروژه:در هر پروژه (بالاخص در سطح شهر) یکی ازمهمترین موارد ایمن سازی محیط کار محصورسازی مناسب اطراف پروژه می باشد. چرا که دربسیاری موارد عدم اطلاع رسانی کافی و درست به مردم از وجود عملیات عمرانی، حوادثزیادی را به بار می آورد. این موضوع مستلزم این می باشد که منطقه عملیاتی، کاملامشخص و حتی الامکان نیز از بافت شهری جدا شده باشد تا هم تردد افراد کنترل شود وهم به طور ضمنی از منابع و تجهیزات پروژه حفاظت شود. در خصوص محصور سازی داخلی نیزبعضی قسمتهای سایت كه در حال كار می باشند آن را محصور نمی كنند اما در برخی نقاطكه كار به اتمام رسیده و یا موقتاً متوقف گردیده نیاز است محصورسازی انجام گردد تااز حوادث احتمالی سقوط افراد و ماشین آلات جلوگیری شود.این كار باید با استفاده ازنوار خطر زردرنگ، اطراف كانالها و ترانشه ها و بازدید مستمر از آنها صورت بگیرد.

 علائم و تابلوهای هشدار دهنده (انحراف ترافیك):به هنگام اجرای عملیات اجرایی درخیابان، جهت جلوگیری از وارد شدن خسارت عمده به خیابان كه ناشی از وضعیت ساخت وساز آن است، مسئولین امر می‌توانند تردد را ممنوع یا محدود نموده و آنرا یا منحرفنمایند و یا با خط‌كشی‌ یا نصب تجهیزات هدایت، بجای دیگر هدایت كنند و در صورتلزوم علایم خطر را نیز مستقرنمایند. اینجاست كه نیاز به نصب علایم راهنمایی ورانندگی باید مدنظر قرار گیرد. جهت ایمن سازی و علامت گذاری و مسدود کردن اطراف کارگاه های اجرائی و محل های کار، علاوه بر تجهیزات قانونی، می توان ازتجهیزات انسداد مسیر، از قبیل تجهیزات هشدار، هدایت و مسدود کردن مسیرها نیز استفاده نمود.علایم و تجهیزات راهنمایی و رانندگی در تامین ایمنی تردد و اهمیت فوق العاده ایدارند. تدابیری که اتخاذ می شود، به شدت تابع تراکم جریان تردد و شرایط محلی است.وجود علائم و تابلوهای هشداردهنده در هر عملیات عمرانی به عنوان فاز تکمیلی حصارکشی و محصورسازی کاملاً ضروری و لازم الاجرا است. 

 ایمنی کار با تجهیزات و ماشین آلات سنگین:

یکی از عوامل اصلی تولید و ارائه خدماتدر هر سازمان، ماشین آلات و تجهیزات می باشند. در پروژه های عمرانی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران، با توجه به نوع فعالیت های اجرایی آن، استفاده از ماشین آلات سنگین امری اجتناب ناپذیراست. استفاده از تجهیزات مناسب و استفاده مناسب ازتجهیزات موجود در راستای افزایش بهره وری و ایمنی تجهیزات و ماشین آلات از اهمیت بسزایی برخوردار است. از این رو لازم است استفاده کنندگان ماشین آلات علاوه بردارا بودن گواهینامه ویژه با انواع خطرات آنها آشنا شوند و ملاحظات ایمنی را درخصوص کار با انواع ماشین آلات و دستگاه ها مورد توجه قرار دهند. مواردی كه در كاربا جرثقیل ها بدقت باید مورد توجه قرار گیرد، توجه به توقف در كنار مناطق حفاریشده، قرار دادن پلیت در زیر جك و بارگیری مجاز می باشد. پارك وسایل باید در یك فاصله مطمئن صورت گیرد تا از خطر واژگون شدن آنها به داخل گودال به دلیل سست بودن خاك آن مناطق جلوگیری بعمل آید. بارگیری و مهار آن باید به شكلی باشد كه از واژگون شدن وسیله جلوگیری به عمل آید. در صورت عدم استفاده از پلیت، تخته یا الوارهای چوبی یا فلزی با ضخامت های كافی در زیر جك های تعادل جرثقیل ها هر لحظه احتمال وقوع حادثه مثل واژگون شدن جرثقیل به دلیل فرو رفتن جك در زمین می رود. زیرا با ثابت بودن نیرو (وزن جرثقیل و بار) هر قدر سطح تحت فشار، بیشتر باشد، فشار كاهش مییابد و بالعكس (P=F/A). در ضمن كار با جرثقیل های بزرگ نیازمند به ریگر جهت هدایت راننده در نقاط كور می باشد.

تجهیزات حفاظت فردی:

از آنجا که تأمین تجهیزات حفاظت فردی میتواند باعث جلوگیری از وارد آمدن آسیبهای جدی و کاهش عوامل زیان آور و خطرات موجوددر محیط کار گردد، بنابراین لزوم استفاده از آن در تمام فعالیت های عمرانی درپروژه احساس می شود. پیمانکار موظف است کلیه وسایل حفاظت فردی از جنس مرغوب ومقاوم را قبل از شروع پیمان برای کارکنان خود تهیه نماید. حال با توجه به اهمیتاین موضوع، لازم است سیستم جامعی جهت توزیع مناسب این تجهیزات و نظارت بر استفاده از آن برقرار گردد.

 ایمنی داربست گذاری و کار در ارتفاع:

انجام كار در مكان‌هایی كه بلندی آن ازسطح زمین20/1 متر باشد عملیات كار در ارتفاع محسوب می‌شود و ضروری است كه در اینقبیل فعالیت‌ها اقدامات لازم جهت پیشگیری از سقوط در نظر گرفته شود. در فرایندایمن سازی عملیات كار در ارتفاع مراحل زیر را باید در نظر گرفت:

- پرهیز از كار در ارتفاع و یا انجامبخش‌هایی از آن در سطح زمین در شرایطی كه این امكان وجود دارد.

 -استفاده از روش‌ها و تجهیزاتی كه خطر سقوط افراد در حین كار را از بین ببرد درشرایطی كه امكان ممانعت از كار در ارتفاع وجود ندارد.

 استفادهاز روش‌ها و تجهیزاتی كه ارتفاع سقوط و شدت صدمات ناشی از سقوط را كاهش دهند درشرایطی كه امكان از بین بردن خطر سقوط وجود ندارد.

 یکیاز مخاطرات عمده کار در ارتفاع، سقوط اشیاء و اجسام است که علاوه بر خسارت بهتجهیزات، می تواند باعث آسیب افرادی شود که در حال عبور و کار در محل هستند.بنابراین می باید از توری های سیمی محافظ در زیر منطقه عملیاتی و نوار خطری زردرنگ جهت تفکیک منطقه کار در ارتفاع جهت عبور عابرین و کارگران از آن محدوده،استفاده شود، تا از ترددهای غیرضروری جلوگیری بعمل آید. در ضمن در هنگام کار درارتفاع باید از داربست استاندارد به همراه تخته های کار مهارشده به عرض حداقل 60سانتی متر(جایگاه ایستاندن) استفاده گردد.

 ضبط و ربط محیط كار:

یکی از فعالیت های ممنوع که انجام آن ازنظر ایمنی و بهداشت حرفه ای درست نبوده و سریعا باید شرایط مناسبی جهت رسیدگی بهآن ایجاد گردد، ریختن نخاله ها و مواد زائد در محل نامناسب بدون در نظر گرفتن محلدپوی مناسب می باشد. با لحاظ اینکه محیط کار در پروژه های عمرانی، ماهیتا داراییکسری نخاله ها از قبیل آهن آلات، آجر، سنگ و ... می باشد، از این رو مخاطراتیحاصل از برخورد کارگران با این نخاله ها در سطح پروژه ها به وجود می آید. بنابراینپاک سازی محیط کار از این نخاله ها و انتقال آنها از داخل سایت، به یک محوطه مثلانبار و یا خارج از سایت کاملا ضروری به نظر می رسد.

 ایمنی انبارها:

انبارها بر دو نوعند:

1. انبارهای مسقف         

 2. انبارهای روباز

 انبار مسقف ایمن باید در برگیرنده مواردذیل باشد: تجهیزات و فضای کافی به منظور انبارش و نگهداری، مدیریت ابزار و یراق،نگهداری اصولی و مهار کپسول ها، نگهداری اصولی مواد شیمیایی، نور و تهویه مناسب.در خصوص انبارهای روباز قوانین به شکل انبارهای مسقف نبوده و محدودیت ها بسیارکمتر می باشد. انبار روباز کارگاه باید از محل عبور و مرور کارگران تفکیک شود تاموجب بی نظمی محل کار نگردد و در ضمن از بروز حوادث پیش بینی نشده نیز جلوگیریشود.

 ایمنی در برق:

انرژی برق از جمله دستاوردهای مهم بشربرای ارتقاء سطح رفاه و آسایش زندگی است. انتقال آسان، ارزان، پاک و قوی بودن ازجمله ویژگی هایی است که استفاده از برق را به عنوان یک منبع مناسب انرژی (و در عینحال خطرناك) روز به روز افزایش می دهد. تأمین انرژی مورد نیاز تجهیزات و دستگاه هاو تامین روشنایی محیط های کاری از مهمترین کاربردهای برق در صنایع مختلف هستند.اما چنانچه این منبع انرژی به درستی مورد استفاده قرار نگیرد، ممکن است اثراتنامطلبوب و گاها جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. حال آنکه لحاظ نمودن اصولاولیه ایمنی در استفاده از آن می تواند خطرات آن را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

ایمنی حفاری و گودبرداری:

حفاری و گودبرداری عبارت است از حفركانال ها و ایجاد فضاهای مناسب در زمین جهت احداث یك سازة مشخص (پی‌كنی) و یا لوله‌گذاریبرای خدمات مختلفی چون خطوط انتقال گاز، آب، فاضلاب، برق، تلفن و غیره كه بطورعمده با خاك‌برداری یا سنگ‌برداری و یا تركیبی از این دو و نیز تخلیه خاك و سنگ ازمحل، همراه است. این نوع كارها معمولا همراه با حوادث كشنده و جدی فراوانی هستند.اصولی كه در این نوع عملیات باید رعایت شود عبارتست از: تعبیه كردن نردبان درفواصل مشخص، ایجاد یك پل ایمن جهت تردد از طرفین ترانشه حفر شده، رعایت فاصلهاستاندارد تلمبار كردن خاك های حاصل از محل های گودبرداری.

 ایمنی كار در فضاهای بسته:

حفاری تونل به‌عنوان یكی از فعالیت‌هایبسیار مهم در بسیاری از پروژه‌های عمرانی به شمار می‌رود كار در تونل و فضاهایبسته از جمله فعالیت‌های مخاطره‌آمیز به‌شمار می‌رود. دلایل اصلی مخاطره‌آمیز بودنكار در این فضاها عبارتند از: 1- محدود بودن فضای در دسترس 2- تاریک بودن فضاهایکاری 3- محدود بودن هوای آزاد و تازه

 علاوه بر این، در عملیات ساخت و سازتونل موارد ذیل نیز بر میزان مخاطرات ناشی از كار تاثیر فراوان دارد:

 -غیر قابل پیش‌بینی بودن زمین

 -وجود آب پیش‌بینی نشده در مقادیر زیاد

 -سنگین وزن بودن فعالیت‌های حمل و نقل

 -بالا بودن دما و رطوبت در محیط کاری.

از این‌رو پرداختن به ملاحظات ایمنی،بهداشتی و زیست محیطی در عملیات حفاری و ساخت و ساز در تونل و كار در فضاهای بستهاز اهمیت به‌سزایی برخوردار است. تونل‌ها سه كاربری اصلی به شرح ذیل دارند:

 1-تونل های عبور و مرور شامل تونل‌های راه‌آهن، تونل‌های ارتباطی شاهراه ها و جاده‌ها،تونل‌های عابر پیاده، تونل‌های ناوبری، تونل‌های قطار زیرزمینی یا مترو، تونل‌هایزیر رودخانه یا دریا

 2-تونل‌های انتقال شامل تونل‌های دسترسی و اصلی (با عمرزیاد)، تونل‌های اکتشافی،بهره‌برداری یا استخراج: رفت و آمد و باربری، راهروها، اتاق ها (با عمر کم)، تونل‌هایخدمات رسانی‌، تونل‌های زهکشی.

 3-تونل‌های معدنی شامل تونل‌های ایستگاه‌ها یا نیروگاه های برقابی(هیدروالکتریک)،تونل‌های انتقال آب، تأسیسات ضروری همگانی: معبر و گذرگاه (آب، برق،گاز،...)، تونل‌هایفاضلاب.

در تونل ها یكسری جزء الزامات ضروری میباشد كه باید رعایت شود مانند تأمین روشنایی كافی، تهویه مناسب، جلوگیری از ایجادگرد و غبار ریز معلق، تست اكسیژن و گازهای سمی، وجود كپسول اطفاء حریق و جعبه كمكهای اولیه.

منبع: اکبر مختاری آذر، مدرسدانشگاه و مدرس و سرممیز بین المللی

مطالب دیگر


عوامل مؤثر در انتخاب و خرید آسانسور
1396/11/18

سالانه بیش از 30 هزار دستگاه آسانسور در کل کشورمورد استفاده قرار می‌گیرد. نیاز‌ها و خواسته‌های مشتریان در بازار محصولات صنعتی در حال تغییر  است. یکی از مهمترین مشکلات برخی سازندگان ساختمان انتخا...


ادامه نوشته


نکات مهم و ضروری در انتخاب و خرید آسانسور
1397/02/19

قبل از انتخاب آسانسور و اقدام به خرید، بایستی مطالعات نیازسنجی مربوطه توسط خریداران یا نمایندگان مطلع آنها در خصوص مشخصات فنی و قیمت آسانسورها در ارتباط با محل مورد استفاده و نوع سرویس مورد انتظار و گ...


ادامه نوشته


چکیده ضوابط راه پله و آسانسور
1397/01/27

با ادغام ضوابط معلولین، آسانسور، ایمنی و آتش نشانی در مورد راه پله و آسانسور مورد نیاز در طرح های مسکونی به نتایج زیر می رسیم : ۱- ابعاد داخل به داخل باکس راه پله ۲۴۰ در ۴۸۰ سانتیمتر. ( ضمنا چشم پله ن...


ادامه نوشته


پیش نیازهای نصب آسانسور و عملیات نصب
1396/11/17

پیش نیاز های نصب آسانسورشامل تعیین ظرفیت آسانسور،تعیین ابعاد کابین، تعیین ابعاد چاهک، آماده سازی چاهک ،تامین برق تک فاز جهت جوشکاری در مرحله درب و ریل ، تامین برق سه فاز برای مرحله راه اندازی، مشخصات...


ادامه نوشته


سرویس و نگهداری آسانسور در مشهد
1397/05/08

خدمات سرویس ونگهداری آسانسور به معنای بررسی کلی همه قطعات نصب شده و همینطور تست مدارهای ایمنی و تنظیمات قطعات مکانیکی و نظارت مداوم و مستمر بر روی عملکرد سیستم بعد نصب واجرای آسانسور.لزوم انجام سرویس...


ادامه نوشته